MIEJSKI ZAKŁAD GOSPODAROWANIA ODPADAMI W DĄBROWIE GÓRNICZEJ, Miejski Zakład Godpodarowania Odpadami w Dąbrowie Górniczej, mzgodg MZGODG, mzgo dg, mzgo dąbrowa górnicza
 
 
Harmonogram
wywozu odpadów
Aktualności
Postępowanie w czasie epidemii
Deklaracja dostęponości
O firmie
Nowe zasady
gospodarowania odpadami
Elektroniczne wypelnianie
deklaracji
Zbiórka odpadów niebezp.
Składowisko
Akty Prawne
Przetargi
Edukacja
Rekrutacja
Galeria
Bezpieczeństwo
Danych Osobowych
Kontakt
Logo Dąbrowa Górnicza

Edukacja


Zgniatajmy plastikowe butelki, puszki i kartony

Miejski Zakład Gospodarowania Odpadami zwraca się z apelem do wszystkich mieszkańców i właścicieli nieruchomości Dąbrowy Górniczej - segregując pamiętajmy o tym, by zgniatać butelki plastikowe, puszki i kartony przed wrzuceniem do pojemnika, wyrzucać butelki bez nakrętek i korków.

zgniec butelke

Obserwacje ostatnich tygodni pokazały, iż borykamy się z problemem przepełniania pojemników z odpadami segregowanymi. Co to oznacza? Do pojemników wrzucane są niezgniatane butelki typu PET, które zajmują bardzo dużo miejsca. Warto sobie uświadomić, że cztery zgniecione PET-y zajmują w kontenerze tyle samo miejsca, co jedna niezgnieciona butelka! Dlatego też pojemniki szybko się zapełniają, a śmieci wysypują.

Wysiłek wcale nie jest taki duży, a problem coraz poważniejszy. Przez maksymalne zmniejszenie objętości wyrzucanych odpadów ? więcej śmieci zmieści się w pojemnikach. Nie wyrzucajmy powietrza! Niezgniecione butelki zabierają cenne miejsce w kontenerach, to wiąże się z częstszym ich wywożeniem. W oczekiwaniu na nowy pojemnik kolejne butelki trafiają na ziemię. Bardzo często zdarza się, że pojemnik jest pusty, wokół gromadzone są wypełnione odpadami worki, które nie zostały wrzucone do pojemnika, bo nie zmieściły się w otworze. W takiej sytuacji konieczne jest pojedyncze wrzucanie odpadów do otworu.

Ponadto, by ogólnie śmieci było coraz mniej, warto czynić przemyślane, świadome zakupy. Możemy śmiecić mniej wybierając w sklepach produkty trwałe, w dużych opakowaniach. Idąc na zakupy zabierajmy torby z domu, nie zdóbmy naszych drzew foliowymi reklamówkami. Unikajmy produktów zapakowanych w kilka warstw. Wybierajmy szklane butelki zwrotne zamiast butelek plastikowych. W miejsce zwykłych, jednorazowych baterii stosujmy akumulatorki, które można wielokrotnie ładować. Miejski Zakład Gospodarowania Odpadami przypomina o Eko ? punktach, w których każdy mieszkaniec może oddać bezpłatnie odpady niebezpieczne tj. np. opony, zużyte baterie i akumulatory, opakowania po olejach, farbach, stary sprzęt RTV i AGD, itp.

Logo Dšbrowa Górnicza

GMINA DĄBROWA GÓRNICZA
Miejski Zakład Gospodarowania Odpadami w Dąbrowie Górniczej
NIP: 629-246-26-89 REGON: 276255312
Tel.: 32 264 46 23; Fax.: 32 264 71 99
e-mail: sekretariat@mzgodg.pl; www.mzgodg.pl
Projekt i wykonanie strony www Core-IT Sp. z o.o.2014