Екологічний у дитячих садках та школах Домброва Гурніча

W ramach kampanii informacyjno-ekologicznej dot. selektywnej zbiórki odpadów, na terenie miasta Dąbrowa Górnicza zakończył się cykl eko-lekcji pod hasłem: Dąbrowskie dzieci mądrze segregują śmieci. Zajęcia były prowadzone przez przedstawiciela Miejskiego Zakładu Gospodarowania Odpadami Beatę Cieślik oraz Straży Miejskiej, Dominika Gordona.

 

Celem eko-lekcji było przekazanie najmłodszym mieszkańcom naszej gminy w jaki sposób segregować odpady, jak dzielić śmieci na poszczególne frakcje i co zrobić z odpadami niebezpiecznymi dla środowiska. Eko-lekcje odbyły się w 6 przedszkolach i 6 szkołach podstawowych wytypowanych przez Wydział Oświaty naszego miasta.

  1. Przedszkole nr 14 ul. Tysiąclecia 25a
  2. Przedszkole nr 15 ul. Kozubka 1
  3. Przedszkole nr 20 ul. Adamieckiego 15
  4. Przedszkole nr 29 ul. Ludowa 4
  5. Przedszkole nr 33 Zwycięstwa 1
  6. Oddziały przedszkolne przy Szkole Podstawowej nr 26 ul. Gołonoska 23
  7. Szkoła podstawowa nr 3 ul. Mireckiego 1
  8. Szkoła podstawowa nr 5 ul. Strzemieszycka 390
  9. Szkoła podstawowa nr 27 ul. Żołnierska 188
  10. Szkoła podstawowa nr 31 ul. Zwycięstwa
  11. Zespół Szkół nr 2, Al. Piłsudskiego 24
  12. Zespół Szkół nr 7,ul. Jaworowa 6

Podstawowym a zarazem najistotniejszym założeniem zajęć było pokazanie dzieciom jak ważna jest dla nas wszystkich mieszkańców nie tylko Dąbrowy Górniczej , ale całej Ziemi, segregacja odpadów. Przecież, w najmłodszych cała nadzieja, abyśmy żyli w świecie, zdrowym, czystym, pięknym i bezpiecznym.

To również od Nas, jako tych, którzy wychowujemy najmłodszych milusińskich , zależy, czy dzieci będą wiedzieć, jak powinno się postępować wedle określonych zasad. Wiedza przekazywana na tak wczesnym etapie zostaje na długo , a nauka poprzez zabawę przynosi najlepsze efekty. Niektórym z nas temat segregacji śmieci wydaje się być niedorzeczny a wręcz irytujący i kłopotliwy. Może wystarczy trochę czasu i chęci, by poznać lepiej istotę i ważność selektywnej zbiórki odpadów. Przecież, mamy wpływ na to, by brać udział w ochronie środowiska właśnie poprzez np. odpowiednie wrzucanie zużytych produktów do określonych pojemników. Wielu nie zastanawia się, dlaczego i w jakim celu tak duży nacisk kładziemy na temat gospodarki odpadami, odpowiedź jest bardzo prosta, świadomość ekologiczna społeczeństwa jest bardzo niska, a przyroda ma coraz większe kłopoty, by sprostać naszym coraz większym oczekiwaniom. Nie szanując jej, najmłodsze pokolenia nie mają szans na życie w zdrowym i czystym środowisku.

Jeszcze w pierwszej połowie XX wieku produkowano niewiele odpadów. Obecnie rozwój przemysłu jest tak dynamiczny, konsumpcja tak ogromna, że napływ rzeczy stał się ogromnym problemem i ważnym wyzwaniem dla ludzkości, by sobie móc poradzić z powstającymi odpadami. Przecież, tak szybko się pozbywamy rzeczy, niekoniecznie mając pomysł, jak i gdzie składować góry śmieci. Dlatego też, przekazując najmłodszym wiedzę jak wygląda nasze środowisko i uświadomienie maluchom i uczniom szkół, że każdy z nas ma wpływ na ochronę choćby jednego drzewa dziennie, jest wielkim sukcesem. W ręce dzieci trafiła książeczka typu zgadywanko- malowanka oferująca unikalną możliwość pogłębienia wiedzy na temat segregacji odpadów w Dąbrowie Górniczej. Poprzez zabawę i wspólne rozwiązywanie krzyżówek zawartych w książeczce, dzieci mają możliwość utrwalenia zdobytej wiedzy na zajęciach a rodzice możliwość poznania ciekawostek dotyczących selektywnej zbiórki odpadów.

Dzieci z dużym zainteresowaniem brały udział w eko-lekcjach wykazując sporą wiedzę na temat poprawnej segregacji odpadów oraz ochrony środowiska i to bardzo cieszy. Maluchy jak i uczniowie klas 1-3 dowiedziały się, co to są śmieci, skąd się biorą, kto jest ich największym producentem, gdzie trafiają śmieci z kosza, w jaki sposób poprawnie segregować odpady, jak możemy ponownie je wykorzystać, co to są oznakowania ekologiczne i jakie jest ich znaczenie, dlaczego tak ważna jest segregacja, co to jest recykling, w jaki sposób, można ograniczyć powstawanie , aż takiej ilości śmieci w domach, w szkołach, na świecie.

Dzieci oprócz zdobytej wiedzy i książeczki otrzymały od Miejskiego Zakładu Gospodarowania Odpadami oraz Straży Miejskiej okolicznościowe gadżety. Ponadto na koniec zajęć dzieci otrzymywały dyplomy za wzięcie udziału w eko lekcjach jako formie podziękowania za wiedzę, jaką prezentowały.

Na zakończenie kampanii dla dzieci, MZGO wspólnie ze Strażą Miejską ogłosiły konkurs ekologiczny na oryginalny film amatorski pod hasłem Segregacja, recykling Nasza przyszłość propagujący selektywną zbiórkę odpadów. Miejmy nadzieje, że poprzez wspólne zaangażowanie najmłodsi zaszczepią w dorosłych odrobinę wrażliwości na nasze jakże pokaleczone środowisko naturalne i nakręcą ciekawy, z mądrym przesłaniem dla wszystkich film.